Proiect Erasmus + KA229 Creating Positive Behaviors

Scoala Gimnaziala Speciala Pascani este partenera intr-un proiect Erasmus+ KA229, cu titul Creating Positive Behaviors, avand ca parteneri alte doua scoli speciale:
Mersin Buyuksehir Belediyesi- Turcia, coordonator
Special Education Highschool Kavala, Grecia
Proiectul vizeaza profesorii din invatamantul special care lucreaza cu elevi cu probleme comportamentale si are ca obiective:
• Sprijinirea cadrelor didactice care se confruntă cu elevi cu tulburări comportamentale prin dezvoltarea de competente specifice.
• Cresterea motivatiei si a satisfactiei profesionale,
• Schimbul de experienta in ceea ce priveste diferitele metode si tehnici de lucru, mijloace de ameliorare a tulburarilor comportamentale,
• Transformarea mediului academic prin schimbul de experienta intre profesionistii din domeniul care lucreaza cu copii cu tulburari comportamentale.

Acest proiect va avea o perioada de desfasurare de 24 luni, incepnad cu 01-12-2019, cu un grant aprobat de 21255 euro, fiind prevazute pentru institutia noastra un numar de 15 m0bilitati.