Proiectul Erasmus+ KA220, parteneriat de cooperare, “Lets adapt through ITC tools”

Începând cu septembrie 2023 Școala Gimnazială Specială Pașcani este coordonatoarea unui nou Proiect Erasmus+ KA220 Parteneriate strategice - “Lets adapt through ITC tools”steag67
 Perioada de desfășurare: 2 ani, septembrie 2023- august 2025
 Buget total: de 250 000 euro (comparative cu celelalte proiecte Erasmus ale școlii este proiectul cu cel mai mare buget)
 Parteneri ne sunt școli speciale și școli integratoare din Polonia, Italia, Portugalia și Turcia:
• ZESPOL PLACOWEK EDUKACYJNYCH, Olsztyn, Poland
• Istituto Istruzione Secondaria Superiore "Rosa Luxemburg" , Puglia, Italy
• Agrupamento de Escolas General Serpa Pinto de Cinfães, Portugal
• Mev Ortaokulu, Istanbul Turkye
 Obiective:

• accesibilizarea utilizării instrumentelor TIC în domeniul educației speciale atât în școală cât și acasă prin oferirea de exemple pozitive pentru a ajuta elevii cu CES să obțină o mai bună integrare socială.
  • creșterea gradului de conștientizare cu privire la utilizarea inadecvată a instrumentelor TIC și efectele expunerii prelungite la dispozitivele electronice asupra elevilor cu nevoi speciale.

Grup țintă: cadrele didactice care lucrează cu elevi cu cerințe speciale și își doresc să crească calitatea serviciilor educaționale oferite prin schimburi de experiență privind utilizarea tehnologiei în sălile de clasă.